Technical Program

 
Monday, November 26
15:00 - 17:00
Workshop WS-1: Deep Learning on Signals Adventure
 
Tuesday, November 27
08:30 - 09:30
Plenary PLEN-1: Vincent Poor: "Security in the Internet of Things: Information Theoretic Insights" Magic Kingdom Ballroom 2&3
09:40 - 10:40
DL DL-5GS.1: Muriel Medard: "Network coding in satellites" Room 3
DL DL-BIO.1: Dario Farina Room 1
DL DL-GSP.1: Georgios Giannakis: "Online Scalable Learning Adaptive to Unknown Dynamics and Graphs" Room 2
DL DL-IVC.1: Robert Heath: "Signal Processing for Automated Driving" Room 4
DL DL-WNS.1: Brian Sadler: "Cryptographic Side-Channel Signaling and Authentication via Fingerprint Embedding" Room 5
11:00 - 12:30
BIO-L.1: Signal Processing for Rehabilitation & Assistive Systems Room 1
GSP-L.1: Graph Signal Processing I Room 2
5GS-L.1: 5G Technologies Room 3
IVC-L.1: Advanced PHY Techniques for Intelligent Vehicular Communications Room 4
WNS-L.1: Wireless Network Security I Room 5
GS-L.1: Image restoration and reconstruction Room 6
GS-P.1: Massive MIMO Poster Area
12:30 - 14:30
SPS WISP Reception
14:00 - 15:30
BIO-L.2: Signal Processing for Wearable Health Technologies Room 1
GSP-L.2: Graph Signal Processing II Room 2
5GS-L.2: 5G Satellite Communications Room 3
IVC-L.2: Applications in Internet of Intelligent Vehicles Room 4
WNS-L.2: Wireless Network Security II Room 5
GS-L.2: Image and video enhancement Room 6
GS-P.2: Wireless Communications Poster Area
15:50 - 17:20
BIO-L.3: Neural Signal Processing and BCI Systems Room 1
GS-L.3: Machine Learning for Signal Processing Room 6
15:50 - 16:50
5GS-P.1: 5G Satellite Networks Poster Area
DL DL-GSP.2: Michael Rabbat Room 2
15:50 - 17:50
WNS-L.3: Wireless Network Security III - Invited Talks Room 5
17:00 - 18:00
GSP-P.1: Graph Signal Processing III Poster Area
Panel 5GS-PAN: 5G SatCom and Cross-Fertilization with 5G PHY Technologies Room 3
 
Wednesday, November 28
08:30 - 09:30
Plenary PLEN-2: Anna Scaglione: "Grid Graph Signal Processing" Magic Kingdom Ballroom 2&3
09:40 - 10:40
DL DL-DLN.1: Lin Xiao: "Randomized Primal-Dual Algorithms for Asynchronous Distributed Optimization" Room 5
DL DL-GCN.1: Chih-Lin I: "5G's Green Journey and More" Room 4
DL DL-MHI.1: Andrea Bertozzi: "Hyperspectral Image Classification Using Graph Clustering Methods" Room 2
DL DL-TM.1: Nikos Sidiropoulos: "Tensors and Probability: An Intriguing Union" Room 3
11:00 - 12:30
BIO-L.4: Bio-signal Processing & Machine Learning for MCPS Room 1
TM-L.1: Theory/Algorithms I Room 3
GCN-L.1: Energy Harvesting Room 4
DLN-L.1: Distributed Learning & Optimization: Algorithms Room 5
SMI-L.1: Optimization and Control in Smart Grids Room 6
GS-P.3: Speech and Audio Signal Processing Poster Area
11:00 - 12:00
DL DL-MHI.2: Dragan Maric: "Deciphering the complexity of brain system biology via whole brain multispectral imaging" Room 2
12:30 - 14:30
SPS Young Professionals Event: Engineering Career Speed Dating The Disneyland Hotel
14:00 - 15:30
BIO-L.5: Biomedical Image Processing I Room 1
MHI-L.1: Deep Learning for Optical Image Analysis Room 2
TM-L.2: Theory/Algorithms II Room 3
GCN-L.2: Energy Efficiency in Massive MIMO Room 4
DLN-L.2: Distributed Learning & Optimization: Applications I Room 5
SMI-L.2: Resilience and Security of Power Grids Room 6
GS-P.4: Radar/Sonar/DOA Estimation Poster Area
15:50 - 17:20
BIO-L.6: Biomedical Image Processing II Room 1
MHI-L.2: Multispectral and Hyperspectral Imaging and Analysis Room 2
TM-L.3: Theory/Algorithms/Applications Room 3
GCN-L.3: Signal and Information Processing for Energy Efficiency Room 4
DLN-L.3: Distributed Learning & Optimization: Applications II Room 5
GS-L.4: Localization in Wireless Networks Room 6
GS-P.5: Signal Processing Theory and Methods II Poster Area
 
Thursday, November 29
08:30 - 09:30
Plenary PLEN-3: Zhongfeng Wang: "VLSI Optimizations for Deep Neural Networks" Magic Kingdom Ballroom 2&3
09:40 - 10:40
DL DL-AML.1: Nicholas Carlini: "Making and Measuring Progress in Adversarial Machine Learning" Room 5
DL DL-DLW.1: Yiyu Shi: "Scaling of Deep Neural Networks for Edge Inference in Internet-of-Many-Things" Room 3
DL DL-MMW.1: Monisha Ghosh Room 1
DL DL-RA.1: Steve Ellingson: "Signal Processing Methods for Mitigation of Radio Frequency Interference in the Era of Real-Time Astronomy" Room 2
DL DL-SMI.1: Gil Zussman Room 5
11:00 - 12:30
RA-L.1: Instrumentation and RFI Mitigation Room 2
DLW-L.1: Design and Implementation of Deep Learning for Wireless Communications Room 3
SMI-L.3: Learning in Energy Systems Room 5
GS-L.5: Image-based quality assessment and performance analysis Room 6
GS-P.6: Compressed Sensing, Sparsity Analysis and Applications Poster Area
11:00 - 12:00
DL DL-AML.2: Mingyi Hong: "Recent Advances of Zeroth-Order Optimization with Applications in Adversarial ML" Room 5
DL DL-MMW.2: Andreas Molisch: "Modulation and Multiple Access for Next-Generation Wireless Systems" Room 1
12:30 - 14:00
SPS Ethics for Authors and Volunteers Workshop
Meeting GlobalSIP to GlobalSIP
14:00 - 15:30
MMW-L.1: Millimeter Wave Communications I Room 1
RA-L.2: Signal Detection Room 2
DLW-L.2: Deep-Learning-Based Signal Processing for Wireless Communications Room 3
AML-L.1: Adversarial Machine Learning I Room 5
GS-L.6: Signal Processing Theory and Methods I Room 6
GS-P.7: Image and video processing for applications Poster Area
SMI-P.1: Monitoring, Control and Markets in Energy Systems Poster Area
15:50 - 17:02
MMW-L.2: Millimeter Wave Communications II Room 1
15:50 - 17:20
RA-L.3: Estimation, Mitigation and Performance Room 2
DLW-L.3: Deep-Learning-Based Network Optimization for Wireless Communications Room 3
GS-L.7: Compressive Sensing and Sparsity Theory Room 6
AML-P.1: Adversarial Machine Learning II Poster Area
GS-P.8: Neural networks for image and video processing Poster Area
17:02 - 18:00
Panel MMW-PAN: mmWave from Research to Practice Room 1